Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam18
Toplam Ziyaret20432
Adı Hala Meçhul D&R'larda


Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında Bilim Kurulu toplantısı bugün bir kez daha gerçekleşti.

Türkiye, 10 Mart’tan beri corona virüsü ile mücadele ediyor. Şu ana dek virüsün yayılmaması için pek çok tedbir alındı, kısıtlamalar getirildi. Ancak vaka sayısının düşmesi ve ölümlerin azalması ile normalleşme süreci de yavaş yavaş başlamış oldu.

Normalleşme planı kapsamında 11 Mayıs itibarıyla AVM’ler açılmış ancak, önlerinde kuyruk oluşması sosyal medyada tepkilere neden olmuştu. Her hafta değerlendirmelerin yapıldığı Bilim Kurulu toplantısı bugün bir kez daha gerçekleşti.

Normalleşme planı adımlarının ardından gözler bu toplantıya çevrilmişti. Toplantı sonrası açıklamalarda bulunan Fahrettin Koca, önemli konulara değindi. Detaylara birlikte bakalım.

Normalleşme planının başlangıcının ardından bugün Bilim Kurulu toplantısı yapıldı. Türkiye’nin 8 haftalık corona virüsümücadelesinin değerlendirildiği toplantıda önemli açıklamalarda bulundu

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında Corona Virüs Bilim Kurulu bugün saat 15.00’te video konferans yöntemiyle bir araya geldi

Toplantı sonrası kameralar karşısına geçen bakan Koca, kurulun aldığı yeni tavsiye kararlarını bildirdi. Koca; “10 Mart’tan beri uygulanan filyasyonla tedbir ve tedavi tamamlandı” dedi

Türkiye’nin 8 haftalık corona virüsü mücadelesine değinen Koca; “Corona virüsü salgını aynı anda tüm kıtaları tutan bir salgındır. İnsanlık daha önce böylesi bir salgınla karşılaşmamıştır. Corona virüsü küresel dünyanın küresel salgınıdır. Salgın bizi daha az temasa, insanlarla aramıza fiziki mesafe koymaya zorluyor.

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre 82 bin 591 yeni vaka tespit edilmiştir. Sadece ABD’de dün 1630, İtalya’da 172 ölüm oldu. Türkiye’de günlük corona virüsü tablosu ise eskilere göre daha iyiydi. Günlük test kapasitemiz 50 bin olmasına rağmen, salgının gerilemesi nedeniyle bu orana ihtiyaç duyulmuyor. Yeni vaka sayısı azalmıştır.

Hastalığın toplum içinde bulaşma yollarının kesilmesinde uyguladığımız strateji büyük rol oynamıştır. İyileşen hasta sayımız, toplam hasta sayımızın yüzde 70’ine ulaştı. 141 bin 475 hastamızdan 98 bin 889’u sağlığına kavuştu. Rehavete yol açmasından korktuğum bir cümleyi kurmayı göze alırsam; salgın şu anda kontrol altındadır.

Türkiye corona virüsle mücadelesinde birinci dönemi tamamlamıştır. İkinci dönemin ilk günlerindeyiz.”

“Örnek olduğumuz dünyaya ders olabiliriz” diyen Koca, açıklamalarına şu şekilde devam etti;

“İyileşen hasta sayımız, toplam hasta sayımızın yüzde 70’ine ulaştı. 141 bin 475 hastamızdan 98 bin 889’u sağlığına kavuştu. Ancak tedbir almamız gerek. Alışveriş kuyruğuna girmek, pazar yeri kalabalığına tedbirsiz karışmak risktir.

Tedbirlerden ödün vermek çikolatayla diyeti bozmaya benzemiyor. Salgın hastalıklar fırsat tutkunudur. Virüse fırsat tanırsak 1 ay öncesine döneriz. ”

Koca; “Yeni hayatımızı hızla kurmalıyız. Yeni hayatımızda AVM kuyrukları, tam kapasite çalışan olmamalı” dedi ve sözlerini şöyle sürdürdü;

“Hepimiz biliyoruz ki süreç bir tipik normalleşme değil. Eski günler tam olarak geri dönmüyor. Salgın bir hayat biçimi getirdi ve nelerin mümkün olabileceğini gösterdi. Bugün artık müzik grupları, dün sahnede verdiği konserleri internet üzerinden veriyor.

İlköğretimde bile uzaktan eğitim modelinin alternatif olabileceğini gösteriyor. Hükümetler aynı şekilde toplanıp kararlar alıyor. Yeni normaller, yeni imkanlar keşfediyoruz. Yeni hayatı en iyi anlayacak olan gençlerdir.

Mevcut durumda kesin olan şudur, salgını tarihteki tüm salgınlar gibi yeneceğiz. Ama virüsle savaşırken ondan yeni şeyler öğreneceğiz. Yeni hayatımızda alışveriş merkezlerindeki kalabalıklar, stadyum kalabalıkları, üç kişinin yan yana oturduğu koltuklar, tam kapasite çalışan asansörler olmamalıdır.

Çalışmalar maskenin tek başına koruyucu olmadığını ortaya çıkmıştır. Maske ve mesafe birleşik bir tedbir olarak görülmelidir. Birey olarak her birimiz için kontrollü sosyal hayat, özünde maske + sosyal mesafe demektir. Kontrollü sosyal hayat riskli ortamlardan uzak durmaktır. Kontrollü sosyal hayatın size kesin olarak önerdiği şey, ‘Bir şey olmaz’ cümlesinin üstünü çizmenizdir.”42 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Şiir Dinletileri
Üyelik Girişi
Kanalıma Abone Olunuz Youtube